Enter Air Bliski Wschod miniaturka

Enter Air po zakończeniu Epickiej Furii w Iranie

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła zakończenie operacji Epicka Furia po tym, jak na początku kwietnia Stany Zjednoczone i Iran zgodziły się na zawieszenie broni. Wiadomo, że operacja lądowa to już by koszty w dziesiątki miliardów $ szły, a USA nie po to rozpoczyna wojny by na nich tracić. Wiadomo, że Kongres nie wyraziłby na to zgody. Zakończenie fazy ofensywnej i wyraźne obniżenie ryzyka dalszej eskalacji to dla Enter Air pozytywny sygnał (mniejsze ryzyko kolejnego skokowego rajdu cen paliwa i dalszych zamknięć przestrzeni powietrznej).

Koniec Epickiej Furii

Jest dobry i zwięzły wpis na Stooq pod tytułem: Szef dyplomacji USA Marco Rubio poinformował o zakończeniu operacji Epicka Furia w Iranie. Poniżej kluczowe pierwsze 4 akapity z niego:

6.05.2026, Waszyngton (PAP) – Sekretarz stanu USA Marco Rubio oznajmił we wtorek, że operacja Epicka Furia się zakończyła, a jej miejsce zajął „Projekt Wolność”, który jest całkowicie defensywną operacją. Szef dyplomacji wyraził też nadzieję, że Rosja i Chiny poprą otwarcie cieśniny Ormuz.

– Operacja Epicka Furia się zakończyła i prezydent poinformował o tym Kongres. Skończyliśmy z tą fazą. Teraz przeszliśmy do Projektu Wolność – powiedział Rubio podczas briefingu prasowego w Białym Domu. Jak podkreślił, USA osiągnęły wszystkie cele swoich operacji, a nowa operacja mająca otworzyć cieśninę Ormuz dla żeglugi statków handlowych jest „ściśle obronna”.

– To bardzo proste: nie ma strzelania, chyba że zostaniemy ostrzelani jako pierwsi. Nie atakujemy ich. Nie atakujemy, ale jeśli atakują nas, atakują statek, to musimy na to odpowiedzieć – powiedział. Rubio zaznaczył, że Ameryka podjęła się tego wyzwania „dla świata”, nie może się zgodzić na to, by Iran – jak podkreślił – wbrew prawu międzynarodowemu blokował międzynarodowy szlak morski. Określił irański proceder mianem „przestępczego” i zaznaczył, że w wyniku irańskich ataków na statki handlowe zginęło dotąd 10 marynarzy.

Ogłoszenie końca operacji ofensywnych przeciwko Iranowi ma związek głównie z chęcią uniknięcia zwrócenia się do Kongresu o formalną autoryzację użycia siły. Według uchwały War Powers Resolution z 1973 r., Biały Dom musi zwrócić się o to po 60 dniach wojny. Mimo to, Rubio ocenił, że rezolucja ta jest niekonstytucyjna i prezydent nie musi wypełniać jej przepisów.

[…]

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Oczywiście oznacza to dla Enter Air dwie główne korzyści:

  1. Paliwo lotnicze – wraz z końcem ofensywy zmniejsza się „premia wojenna” w cenach ropy. Rynek zwykle zaczyna dyskontować niższe prawdopodobieństwo dalszej eskalacji, więc zamiast kolejnych gwałtownych wzrostów bardziej realny jest scenariusz stabilizacji albo powolnego spadku cen (o ile nie pojawi się nowe ognisko kryzysu). To bezpośrednio zmniejsza presję na koszty Enter Air.
  2. Przestrzeń powietrzna – mniejsze ryzyko, że dojdzie do dalszych nagłych zamknięć korytarzy nad Zatoką/Irakiem czy ostrzałów celów w regionie, co ogranicza ryzyko przymusowego zawieszania połączeń do ZEA / Omanu i wydłużania tras.

Wykres

Tak wygląda obecnie strefa popytowa. Dopiero wybicie poziomu 53 zł powoduje konieczność szukania wejścia wyżej.

Enter Air dzienny 13 05 2026

Parametry

Enter Air wygląda dziś jak dość ciekawa „value” ‑ spółka z mocną pozycją rynkową i niskimi mnożnikami. Ryzyka polityczne obniżyły wycenę, ale to P/E oznacza, że praktycznie wybitnie tania spółka. P/E rzędu ok. 4–4,5 i P/S ok. 0,3–0,31 są wyraźnie niższe niż średnie dla branży lotniczej globalnie (średni P/E branży ok. 8–15).

Enter Air parametry 13 05 2026

Podsumowanie

Wracam do spółki, ponieważ moim zdaniem małe szanse na ponowną eskalację USA vs Iran. Szeroki rynek (indeks S&P 500) też wycenił już pokój. Oczywiście jak będzie bliżej strefy zrobię aktualizację. Tak samo do Toya. Jak macie jakieś pytania, albo propozycje innych ciekawych spółek to zapraszam do komentowania.
Pozdrawiam!

5 2 głosy
Ranking Wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
seba
Gość
seba
21 dni o temu

Witam Panie kolego, witam i o FORKA pytam, dziś dali raport całkiem dobry ogłosili 10gr dywidendy i skup akcji własnych.

seba
Gość
seba
19 dni o temu

Fajnie by było właśnie jakiś wpis o aktualnej sytuacji, POZDRO 🙂